Turistika pešia - články

Pešia turistika je skvelý spôsob, ako objaviť krásy prírody, zlepšiť svoju fyzickú kondíciu a načerpať duševnú pohodu. Slovensko je plné úžasných miest pre turistiku, od malebných nížin až po majestátne hory.

Turistika pešia

Turistické značky majú rôzne farby, ktoré označujú typ a význam trasy, nie jej náročnosť. Tu je prehľad:

  • Červená: Označuje hlavné, diaľkové alebo hrebeňové trasy, ktoré sú často najdlhšie a najvýznamnejšie.

  • Modrá: Používa sa na regionálne trasy, ktoré prechádzajú jedným pohorím alebo významnou oblasťou.

  • Zelená: Vyznačuje miestne a nástupové trasy, napríklad z doliny na hrebeň.

  • Žltá: Označuje krátke spojovacie trasy alebo zkratky, často v blízkosti obývaných oblastí.

Tieto farby pomáhajú turistom lepšie sa orientovať a plánovať svoje výlety.

České a slovenské turistické značenie je veľmi podobné, pretože obe krajiny majú spoločnú históriu a tradíciu v značení turistických trás. 

Rozdiely môžu byť v detailoch, ako je štýl smerovníkov, používanie QR kódov alebo technické normy, ktoré určujú presné pravidlá značenia. Napríklad na Slovensku je značenie definované normou STN 01 8025 a je zapísané ako nehmotné kultúrne dedičstvo. V Česku sa o značenie stará Klub českých turistov, ktorý má podobnú úlohu ako Klub slovenských turistov.

Obe krajiny sú známe jednou z najhustejších a najlepších sietí turistického značenia na svete. 

Zdroje informácii z Pinterestu - klikaj do textu s linkom

Zdroje informácií z RSS stránok

Link otvoríš pravým tlačidlom v novom okne alebo karte

Freemap

klikni na ikonu pre zväčšenie v novom okne


Horské chaty

Horské chaty

použité údaje zo zverejnených dát: https://www.freemap.sk/ https://hiking.sk/hk/li/sluzby-gps_databaza.html  Účelom je hneď vizuálne rozlíšiť hľadaný bod záujmu z náhľadu celého Slovenska. Jednotlivé body (zatiaľ horské chaty) majú doplnené linky na materské webstránky, prípadne ak nie sú tak, odkazové.  Napriek snahám sa nepodarilo identifikovať niektoré objekty, keďže, nájdené linky poukazovali na všeobecné stránky, či stránky neobsahovali identifikačné znaky, teda aspoň mapku oblasti, či sa názvy opakovali viackrát a navádzali na rozličné miesta na iných miestach a bez mapky takých miest nebolo možné identifikovať lokalitu. Závažnou chybou mnohých webov je, že nemajú ani mapky a jedinou orientáciu je slovný popis najbližšej osady, čo veci vôbec nepomáha. Nik totiž neovláda podrobný miestopis kadejakých lokalít. Hľadanie sa odohráva priamo v mape, alebo v roztváracom menu v ľavom hornom rohu mapy, kde sa dá aj filtrovať skupina (hladina) údajov, alebo aj podkladová mapa. https://mapy.hiking.sk/?ref=navigator https://www.freemap.sk/?map=13/48.738191/21.229019&layers=T

Vysoké Tatry

Odporúčam vojsť do zväčšenia, kde je aj v ľavom dolnom rohu možnosť zmeny podkladovej mapy. V mape sú aj miesta zaistené umelými pomôckami (reťaze...) Ďakujem neznámemu českému autorovi za .kmz Ja som upravil zdroj a prehadzoval body do mapy. 
spracovateľ  Vladimír Čuchran, horami.sk | 2023 | Vitajte na horách
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky